Cerēt uz bankas aizdevumu vai pašam veidot uzkrājumu?

Mūsu straujais dzīves ritms ir pārsteigumu pilns – neparedzēti tēriņi nav nekas neparasts. Arī, vēloties uzlabot dzīves kvalitāti, cilvēki plāno lielākus pirkumus, taču gan vienā, gan otrā gadījumā vajadzīgi naudas līdzekļi.

Aizdevuma noformēšana

Iespējas, kā tikt galā ar neplānotiem izdevumiem vai iegūt naudu lielākiem pirkumiem, ir dažādas. Viena no tām – naudas aizdevums. Šobrīd aizņemšanās iespējas ir gana plašas – gan bankas, gan nebanku aizdevēji piedāvā dažādu veidu un apmēru aizdevumus –atliek tikai izvēlēties piemērotāko.
Lai arī šobrīd liela daļa aizdevumu pieejami bez ķīlas, galvojuma un citu laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas, jāpatur prātā, ka tas ir atbildīgs lēmums, tādēļ pirms tam svarīgi izvērtēt visus riskus. Un nepieļaut, ka rodas aizdevums ar sliktu kredītvēsturi. Ikviens aizdevums ir jāatmaksā līgumā noteiktajā laikā, tādēļ pirms aizņemies:

  • Rūpīgi izvērtē aizdevuma nepieciešamību;
  • Samēro savas vēlmes ar iespējām – aizņemies tikai tādu summu, kādu spēsi bez problēmām atmaksāt.

Būtisks faktors ir arī aizdevuma apmērs un termiņš. Piemēram, ja steidzami nepieciešama salīdzinoši neliela summa uz īsu termiņu, došanās uz banku vai pie cita aizdevēja var izrādīties labs risinājums. Protams, ar nosacījumu, ja ir pārliecība, ka spēsi aizdevumu atmaksāt līgumā noteiktajā laikā. Bet, ja aktuālā summa ir lielāka un tā atmaksai vajadzēs ilgāku laika posmu, pastāv lielāks risks aizdevumu neatmaksāt laikā. Pat, ja sākumā šķiet, ka ar to problēmu nebūs, vienmēr jāpatur prātā, ka ilgākā laika posmā var mainīties apstākļi, kas ietekmē arī personīgo budžetu – tātad arī iespējas atmaksāt aizdevumu.

Iekrājumu veidošana

Otra no iespējām, kā īstenot savas ieceres vai segt neplānotus izdevumus, ir iekrājumu veidošana. Iekrājumi noder gan steidzamu tēriņu segšanai, gan tad, ja ar ieceres īstenošanu var pagaidīt. Piemēram, pēc diviem gadiem tiek plānots mājokļa remonts. Šajā laika posmā mērķtiecīgi tiek krāta vajadzīgā summa un pēc tam tērēta pēc saviem ieskatiem.

Šīs stratēģijas pluss – nekāda riska, nekādu procentu! Mīnuss –lai sakrātu ievērojamu naudas summu, var paiet ilgs laika posms. Turklāt, lai veidotu iekrājumu, vajadzīga mērķtiecība – sevišķi, ja nauda tiek krāta kādai konkrētai vajadzībai. Šī iemesla dēļ daudzi izvēlas atvērt krājkontu bankā, lai finanses emociju uzplūdā netiktu tērētas citām lietām, ne sākotnējam mērķim.

Kuru risinājumu izvēlēties?

Katrai iespējai ir savi plusi un mīnusi – tas, kura būs piemērotākā, atkarīgs no konkrētās situācijas.

Iekrājumu veidošana, piemēram, studiju uzkrājums, ir droša un efektīva, taču, ja radušies lielāki izdevumi, kuru segšanai vajadzīgā nauda vajadzīga salīdzinoši ātri, bet iekrājumu kontā tādas summas nav, par labu variantu var kļūt naudas aizdevums.

Ja lem par labu aizdevuma noformēšanai:

  • Izvērtē, kāda ir vajadzīgā naudas summa un optimālais atmaksas termiņš;
  • Salīdzini vairākus aizdevumu piedāvājumus. Ja nepieciešams, iepazīsties ar citu aizņēmēju atsauksmēm;
  • Pirms aizdevuma noformēšanas rūpīgi izlasi visus līguma nosacījumus;
  • Izvērtē savu maksātspēju.

Ņem vērā, ka izskatot pieteikumu, ikviens aizdevējs ņems vērā Tavu ienākumu līmeni, kā arī līdzšinējās parādsaistības – ar nenokārtotām parādsaistībām un bez pietiekamiem ienākumiem, aizdevumu saņemt ir praktiski neiespējami.

Ja tomēr nevēlies riskēt un naudu krāsi pats:

  • Izlem, kādu summu atliksi. Tai jābūt tādai, kas neizraisīs būtisku iztrūkumu personīgajā budžetā, taču arī ne mazai, citādi ātri vien var zust motivācija krāt;
  • Esi konsekvents. Finanses iekrājumiem vajadzētu novirzīt regulāri – piemēram, ik nedēļu vai mēnesi;
  • Meklē papildu iespējas. Lai ātrāk sasniegtu noteikto mērķi, ieteicams pārskatīt savu budžetu, mēģināt ietaupīt, kā arī meklēt papildu peļņas iespējas.