Kā nebanku kredītdevēji izvērtē klienta kredītvēsturi un maksātspēju izsniedzot aizdevumus?

Kā jau zināms, aizdevēji vienmēr izmanto vairākus kritērijus, lai noteiktu, vai klientiem ir iespējams izsniegt aizdevumu vai arī nē. Starp šiem kritērijiem ir, piemēram, līdzšinējā aizdevumu atmaksas analīze, tāpat arī pārbauda, vai klientam jau nav parādsaistības kādā no kredītiestādēm. Ļoti svarīgs kritērijs ir arī aizdevuma saņēmēja ikmēneša ienākumi, un, protams, vecums. Šajā rakstā detalizētāk uzzināsi, kā aizdevuma izsniedzēji izvērtē to, vai klientam var izsniegt kredītu vai arī nē.

Protams, ikvienam aizdevējam ir jābūt pārliecinātam, ka aizdevuma saņēmējs varēs atmaksāt aizdevumu. To iespējams aplūkot, analizējot kredīta saņēmēja līdzšinējo kredītu atmaksu. Piemēram, ir aizdevēji, kuri pirmajā reizē nepiedāvā aizņemties uzreiz lielu naudas summu. Aizdevuma saņēmējs var aizņemties noteiktu naudas summu, un ar katru aizņemšanās reizi šis aizdevums palielinās, protams, tikai tādā gadījumā, ja aizdevuma saņēmējs atbildīgi attiecas pret kredīta atmaksu un samaksā to laicīgi.

Tāpat aizdevēji pārbauda, vai konkrētajam cilvēkam nav jau kādas parādsaistības kādā citā kredītiestādē. Tas nozīmē arī to, ka cilvēks nevar vienlaicīgi aizņemties pie vairākiem kredītizsniedzējiem, tādā veidā izveidojot summu, kas nav samērīga ar viņa ienākumiem.

Aizdevēji vēlas pārliecināties, vai klients spēs laikā atmaksāt aizdevuma summu, tāpēc arī aizdevēji bieži vien prasa, lai klients norāda arī savus ienākumus un izdevumus. Tādā veidā ir iespējams saprast, vai attiecīgais klients spēs laikā atmaksāt aizdevuma summu pilnā apmērā un nenonāks finansiālās grūtībās. Visbiežāk aizdevēji prasa, lai aizdevuma saņēmējs pievieno gan VSAA izziņu, gan VID izziņu, un arī bankas konta izrakstu, tādā veidā aizdevējam ir iespēja gūt priekšstatu par aizdevuma saņēmēja peļņas gūšanas vietu, ienākumu līmeni un citām svarīgām lietām.

Izvērtējot attiecīgos kritērijus, aizdevējs saprot, vai viņš ir gatavs šim klientam izsniegt aizdevumu vai arī tomēr viņa paša labā nē. Tas tiek darīts gan aizdevēju labā, tādā veidā neradot izdevumus, gan arī klientu labā, jo palīdz nepieņemt nepārdomātus lēmumus.

Kāda ir kārtība?

Aizdevumi parasti tiek izsniegti sekojošā kārtībā: aizdevēja saņēmējs reģistrējas aizdevuma sniedzēja mājaslapā, aizpildot visu nepieciešamo informāciju par sevi. Visa informācija par klientu tiek izvērtēta, identificējot attiecīgā klienta bankas kontu. Kad aizdevuma saņemšanas veidlapa ir aizpildīta, tiek izvērtēta attiecīgā klienta maksātspēja. Latvijā ir izveidota vienota datubāze, kurā ikviens aizdevuma izsniedzējs ir tiesīgs iegūt visu informāciju par klienta aktivitātēm pie citiem asociācijas biedriem, kā arī, vai attiecīgajam klientam jau nav kādas nenokārtotas parādsaistības citās iestādēs.

Tāpat ļoti būtisku lomu ieņem ienākumu izvērtēšana. Ienākumiem un izdevumiem nepieciešams būt līdzsvarā, lai klients varētu saņemt aizdevumu. Bieži vien aizdevumu izsniedzēji prasa, lai klients norāda arī savus ienākumus, tādā veidā iespējams gūt priekšstatu par to, vai šis klients būs spējīgs atmaksāt aizdevuma summu laikā. Kad tas ir izdarīts, aizdevuma izsniedzējs var izvērtēt, vai konkrētajam klientam var piešķirt aizdevumu vai arī nē. Aizdevumu izsniegšana notiek ļoti atbildīgi, tāpēc var teikt, ka klienti tiek apstiprināti tikai tad, ja tie atbilst visām noteiktajām prasībām.

PTAC ir arī izveidojuši vadlīnijas, kuras palīdz maksātspējas izvērtēšanas procesā. Tas attiecīgi tika darīts pēc tam, kad PTAC konstatēja, ka būtiska problēma ātro kredītu nozarē ir tāda, ka netiek izvērtēta klientu maksātspēja, tādā veidā notiek bieži vien bezatbildīga aizņemšanās, kas rada zaudējumus gan aizdevuma izsniedzējiem, gan arī pašiem klientiem. Lai mazinātu šos riskus un veicinātu apdomīgu aizņemšanos, PTAC izveidoja šīs vadlīnijas, kas aizdevuma sniedzējiem ļauj saprast, vai attiecīgais klients spēs atmaksāt aizdevuma summu laikā vai arī nē.

Šādā veidā, esot lietas kursā par to, vai attiecīgais aizdevuma saņēmējam nav nenokārtotas kredītsaistības citās iestādēs, kā arī, vai ikmēneša ienākumi ir gana lieli, lai varētu veikt kredīta atmaksu, ir iespējams samazināt to cilvēku skaitu, kuri aizņemas neapdomāti. Tāpat, protams, būtisku lomu spēlē arī aizdevuma saņēmēja vecums. Īstermiņa aizdevumi mūsdienās Latvijā tiek piešķirti no 21 gada vecuma, atsevišķos gadījumos no 18 gadiem. Tāpat 2015.gadā stājās spēkā jaunie nosacījumi, kas neļauj aizņemties, piemēram, nakts stundās. Arī šādi nosacījumi var būtiski samazināt neapdomīgu aizņemšanās skaitu. Izvērtējot visus šos nosauktos kritērijus, aizdevējiem ir iespējams saprast, vai klientam šis ātrais kredīts nebūs pārāk liels slogs, kuru nebūs iespējams pavilkt. Bieži vien neapdomīga aizņemšanās noved pie ļoti lielām un nepatīkamām sekām, tāpēc aizdevuma saņēmēja parādsaistību izvērtēšana ir ļoti svarīgs posms, lai saprastu, vai šim klientam vajadzētu izsniegt kredītu.